• @[email protected]
      link
      fedilink
      English
      -92 years ago

      Well even with that bread you are still spending about $0.25 per sandwich on bread. I still don’t see how that’s profitable after adding cheese and butter. You could do it by drastically reducing the amount of cheese and butter but is it really a grilled cheese when you put a single shred of cheese on it?

      • @[email protected]
        link
        fedilink
        62 years ago

        Honestly the cheese and butter together will probably cost less that $0.25 bulk cheese is cheap as hell and you’re using almost no butter per sandwich

        • @[email protected]
          link
          fedilink
          32 years ago

          If you buy enough cheese, it’s essentially free on a per serving basis with the expense being the shipping.